SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

      Możliwość komentowania SETNA ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE została wyłączona

SONY DSC

11 listopada 2018 roku minęła 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tę wyjątkową rocznicę obchodzono bardzo uroczyście w całym kraju.  Wiele państw solidaryzowało się z Polską w tym dniu, przybierając w biało- czerwone barwy najbardziej znane miejsca na swoim terenie. 9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego o 11.11.  Następnie o utracie niepodległości i drodze do jej odzyskania opowiedzieli uczniowie z klasy VI,,b.” Ich wypowiedz przeplatały wiersze patriotyczne oraz pieśni śpiewane przez dzieci z różnych klas i szkolny chór. Uczniowie ukazali sylwetki wybitnych Polaków związanych z dążeniami niepodległościowymi oraz przypomnieli, że,,bitwa o Polskę” odbywała się niemal w każdym polskim domu. To często anonimowi, prości ludzie przyczynili się do przetrwania narodu, który nie miał własnego państwa przez 123 lata. To dziadkowie i rodzice uczyli dzieci polskiego języka, polskich modlitw, polskiej historii i przekazywali im polskie tradycje. W tym dniu należy pamiętać także o tych, których nazwiska nie zostały zapisane na kartach historii. Wystąpienia dzieci skłoniły nas do zadumy i refleksji, ale dostarczyły też wielu wzruszeń i ukazały, jak wiele uzdolnionych artystycznie dzieci uczy się w naszej szkole.             Społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubartowie wzięła udział w wielu akcjach związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedną z nich było wspólne odśpiewanie,,Mazurka Dąbrowskiego” o 11. 11. Następną odnalezienie grobów lubartowian związanych z działalnością patriotyczną i zapalenie na nich zniczy z napisem,,Lubartów pamięta.” Znicze te zapłonęły też przy kapliczkach związanych z powstaniami narodowowyzwoleńczymi.  Miejsca te odnaleźli historycy z lubartowskich szkół podstawowych i Liceum nr 2 w Lubartowie. Znicze zostały ofiarowane przez wszystkie klasy z naszej szkoły.             9 listopada 2018 roku zapaliła je delegacja uczniów pod opieką pani Małgorzaty Stępień.             Wzięliśmy też udział w akcji,,Sto pocztówek na stulecie Polski.” Uczniowie różnych klas wysłali pocztówki do wytypowanych szkół. My też otrzymaliśmy 100 kartek z pozdrowieniami z okazji niepowtarzalnego Święta Niepodległości. Zostały one zaprezentowane podczas apelu. Warto przypominać naszym wychowankom tych, którzy oddali życie, abyśmy mogli kształtować sami teraźniejszość i przyszłość naszego państwa. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tych akcjach, i pomogli mi w przygotowaniu apelu. 
Anna Krzyżanowska