XVI Lubelski Festiwal Nauki

      Możliwość komentowania XVI Lubelski Festiwal Nauki została wyłączona

W dniu 17.09.2019 r. klasy V a oraz V c brały udział w XVI edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki, który, jak co roku odbywa się na lubelskich uczelniach. Pierwszy projekt zatytułowany „Fraktale wokół nas”, który odbywał się w Instytucie Matematyki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej, wprowadził nas w piękno takiej nauki jak matematyka. Prowadząca dr Magdalena Skrzypiec w przystępny sposób pokazywała matematykę fascynującą i kolorową. Oglądaliśmy niezwykłe obrazy zbiorów Julii i innych fraktali. Na prezentowanym filmie zajrzeliśmy w  głąb zbioru Mandelbrota, by zaobserwować zadziwiającą samopowtarzalność tego zbioru. Oglądaliśmy liczne obiekty w przyrodzie, które mają naturę fraktalną.

Drugim punktem naszego wyjazdu był udział w projekcie przeprowadzanym na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Sam tytuł prezentacji „W krainie Wysokich Napięć. Wysokonapięciowe pokazy fizyczne” wzbudzał w nas mieszane uczucia, dlatego prowadzący mgr inż. Przemysław Rogalski już na samym początku uprzedził o zachowaniu szczególnej ostrożności. Nie na co dzień ogląda się z bliska doświadczenia przeprowadzane z bardzo wysokim napięciem elektrycznym. Z prezentowanego pokazu dowiedzieliśmy się, co to jest jonizacja, czyli dlaczego powietrze może przewodzić prąd elektryczny. Jak można wytworzyć wysokonapięciowy łuk elektryczny oraz jakie są z tym związane niebezpieczeństwa. Bardzo ciekawym eksperymentem był wpływ różnych materiałów na zachowania wyładowań w powietrzu, czyli jak wyładowanie elektryczne ślizga się po butelce. Oglądaliśmy figury Lichtenberga oraz dowiedzieliśmy się o fascynujących właściwościach Transformatora Tesli (prosty silnik jonowy, Gwiezdne Wojny na Politechnice). Poznaliśmy także zjawisko powstawania piorunów oraz doświadczyliśmy wytworzenia go przez prowadzącego. Nasz udział został zakończony na przekazaniu bardzo ważnych treści, jakimi są zachowanie bezpieczeństwa w trakcie burzy oraz sposoby ochrony odgromowej.

Udział w tego typu projektach pozwala uczniom przeżyć ciekawe chwile z nauką oraz poznać od „kuchni” zaplecza wielkich i znanych uczelni. Te spotkania z nauką w przyszłości zaowocują zainteresowaniem takim naukami jak matematyka czy fizyka. Na pewno przyczynią się również do ich lepszego zrozumienia.

Małgorzata Kukiełka